הקסם הגישורי | לירון שיינקמן - משרד עורכי דין וגישור
17316
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-17316,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

הקסם הגישורי

כאשר מוטי ואורית פנו אלי לגישור חשבתי לעצמי שחבל על הזמן של כולנו, כי אין שום סיכוי שהגישור הזה יצליח.
מוטי ואורית התגרשו לפני מספר שנים, לאחר קרבות קשים על הסדרי השהייה עם בתם הקטנה שיר. אורית טענה בהליכים שהתנהלו אז, כי מוטי הוא חסר כשירות הורית ואף הגישה נגדו תלונות כאלו ואחרות למשטרה ולרווחה.
גם לאחר הגירושין הם המשיכו לריב ופתחו הליכים נוספים רבים האחד כנגד השני, הן בנוגע לשינוי הסדרי השהות שנקבעו בעת הגירושין, הן בנוגע למזונות שנקבעו אז והן תביעות כספיות כאלו ואחרות.
במצב זה, הם הגיעו אלי לגישור, מלווים בעורכי דינם, שאף הם נכחו בפגישות הגישור ולקחו בהן חלק.
למרבה ההפתעה, מיד בפגישה הראשונה התברר לי, כי למרות כתבי הטענות הקשים, למרות הצלקות הקשות שנשא כל אחד מהצדדים בעקבות ההליכים ולמרות מראית העין המלחמתית, יש רצון עז של שני הצדדים להגיע להסכמות, ומוטיבציה הדדית לסיים את הסכסוך רב השנים.
כמו כן, שמחתי לגלות, שבעקבות פנייה של הצדדים למתאמת הורית בלשכת הרווחה, שני ההורים הפנימו כי מוטב להם לשתף פעולה למען שיר ולהיות מתואמים בכל הנוגע לגידולה וחינוכה ובזכות המתאמת, הם אף נוכחו לגלות כי שיתוף פעולה כזה אפשרי.
בעזרת עוה”ד שהפגינו רוח גישורית הצלחנו להגיע להסכמות בנושא הסדרי השהות ובנושאים נוספים, והמחלוקת היחידה שנותרה על הפרק היתה המזונות, ובעיקר דרישתו של מוטי להפחית ואף לאפס את המזונות בשל מעבר להסדר של משמורת משותפת, בעוד שאורית התנגדה לכך נחרצות. שוב נדמה היה, שהפער בין הצדדים הוא בלתי ניתן לגישור.
במצב זה ביקשתי מעוה”ד שיאפשרו לי לשבת לבד עם הצדדים ולנהל איתם שיח פתוח.
בשיח זה, שהיה שונה לחלוטין מהשיח שהתנהל בנוכחות עוה”ד, שני הצדדים פתחו את ליבם האחד בפני השני ופשוט שיתפו זה את זו באילוצים, בבעיות, ברצונות ובשיקולים שלהם. מהשיח הפתוח והכנה שהתנהל, כל צד הצליח להבין את השני בצורה טובה מהרבה ממה שהיה עד כה והתרחש “הקסם הגישורי”.
ברגע שמוטי הבין שאורית זקוקה לכל שקל מדמי המזונות לצרכיה של שיר, וכי הפחתת המזונות תפגע משמעותית באיכות חייה של שיר הוא חזר בו מרצונו לבטל את המזונות והוסכם בין הצדדים, ברוח טובה, על הפחתה של מאות שקלים בודדים בלבד. יתר על כן, כאשר מוטי הבין, שאין באפשרותה של אורית לממן את החזקת הרכב שלה וכי בכוונתה למכור אותו, הוא אף הבטיח לאורית לעשות מאמץ לסייע לה בדרכים נוספות מעבר להסכם עמ”נ שלא תאלץ למכור את רכבה.
אני הסתכלתי על הצדדים, התמוגגתי מנחת וחשבתי לעצמי שבשביל הרגעים האלו בדיוק הפכתי להיות מגשרת.
ההסכם בין מוטי לאורית אושר בשבוע שעבר בביהמ”ש לענייני משפחה. אני מאחלת להם לשמור על השיח הכנה והישיר שהוביל אותם קדימה ולהמשיך לשתף פעולה למענה של שיר.