מזונות ילדים במשמורת משותפת | לירון שיינקמן - משרד עורכי דין וגישור
17113
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-17113,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

מזונות ילדים במשמורת משותפת

זוגות רבים שמגיעים אלי לגישור, כמו גם אנשים שמגיעים לפגישת ייעוץ, שואלים אותי האם כאשר הילדים מצויים במשמורת משותפת, על האב לשלם מזונות עבור הילדים.

התשובה (נכון לרגע זה) הינה כן – גם כאשר הילדים מצויים במשמורת משותפת, וגם כאשר זמני שהייתם אצל כל אחד מההורים שווים או קרובים לשווים, חלה על האב חבות במזונות הילדים.

יתר על כן, גם אם האם הינה בעלת אמצעים ויכולת גבוהה (בין אם מדובר באם שמשתכרת שכר חודשי גבוה או באם שהינה בעלת רכוש רב) והאב הינו בעל יכולת נמוכה חלה על האב חבות במזונות.

כל זאת מדוע ? משום שמזונות ילדים נפסקים במדינת ישראל עפ”י הדין האישי (הוא הדין הדתי). הדין הדתי מטיל על האב חבות אבסולוטית במזונות ילדיו, ללא קשר להסדר המשמורת הנוהג.

מאחר ודין זה יוצר, לעיתים, מצבים אבסורדיים ובלתי צודקים, ניסו הן בתי המשפט לענייני משפחה והן בתי המשפט המחוזיים להתמודד עם הסוגיה בדרכים שונות ויצירתיות ונוצרו פסיקות שונות ואף סותרות בנושא. נכון לרגע זה תלויים ועומדים בביהמ”ש העליון שני ערעורים העוסקים בסוגיה זו, כאשר הכרעה בהם בוודאי תעשה “סדר בבלאגן” הנוהג כיום.

עד להכרעה בערעורים הללו (שדיון בהם קבוע למחר !)  ניתן לומר, כי מהפסיקה הנוכחית בנושא, כמו גם מהחלטה חדשה שהתקבלה במועצת הרבנות, הקובעת, כי יש להתחשב גם ביכולת הכלכלית של אימהות בעלות אמצעים, נראה כי החבות של האב במזונות הילדים במשמורת משותפת, כאשר זמני השהייה הם שווים או דומים, הינה חבות מופחתת, בשיעור של 50-75% מדמי המזונות “הרגילים” וכך גם לגבי המדור.